luni, 20 mai 2013

S-a incheiat Cupa Adamas ed.a II-a


In perioada 17-19 mai 2013, clubul nostru a organizat in Bacau o competitie de dans sportiv, de nivel national. Au dansat sportivi din Bacau, Suceava, Piatra Neamt, Iasi, Gura Humorului, Galati, Braila, Buzau si Bucuresti.

Prima editie a Cupei Adamas a fost in aprilie 2011 si s-a desfasurat pe parcursul unei singure zile, categoriile competitionale fiind in numar redus.
Ajunsa la a doua editie, anul acesta Cupa Adamas s-a intins pe trei zile si a cuprins aproape
toate categoriile de varsta si aproape toate clasele valorice.

Prima zi de concurs a inceput la ora 15:30, cand Teatrul Municipal Bacovia a inceput sa prinda viata. Dansatori de toate varstele misunau pe coridoare si se pregateau in culise, coordonatorii le dadeau ultimele indicatii, parintii incurajau copiii, iar publicul a inceput sa se stranga in sala de spetacol.
La ora 16:00, Florin Stefanescu, prezentatorul intregului eveniment, a anuntat inceperea concursului de formatii. Au dansat pe scena formatii de la diverse cluburi din Bacau si Buhusi. Juriul a decis, iar la final premiantii au primit diplome si medalii, iar fiecare grup ocupant al podiumului a primit si cate o cupa.

Sala Sporturilor din Bacau a gazduit competitiile din urmatoarele doua zile.

Ziua de sambata a inceput cu debutantii: competitiile neoficiale pentru perechi si fete solo. Au urmat competitiile oficiale de Hobby si cele de clasa E, iar seara, dupa gala, au concurat dansatori de clasa D si cei mai avansati dintre sportivii care s-au prezentat la Bacau, dansatorii de Open, categorie Tineret si Adulti.
Sambata, Clubul Sportiv Adamas a adus pe parchetul de dans, formatia Adaminis, premiata cu doua locuri intai la competitia de vineri. Copiii cu varste intre 7 si 11 ani, coordonati de Camelia Ciocan, au prezentat doua numere demonstrative care au strans multe aplauze si aprecieri.
La galele din a doua zi competitionala, si-a aratat sprijinul pentru sport dl.Radu Ababei, director al DJST Bacau. Acesta a intampinat oaspetii cu un mic discurs, in care i-a felicitat pentru ceea ce fac si le-a urat succes .

Ultima zi, duminica, a cuprins competitii de clasa D, de Open Basic si Open. Dl. Cristi Manolache a inmanat medalii la premierile de duminica. Ca si la prima editie, dl.Manolache si-a exprimat admiratia fata de dansul sportiv, fata de dansatori si de cei care se implica in acest sport.

La final, Romeo Tanasa, presedintele clubului nostru, s-a declarat multumit de ceea ce s-a petrecut in cele trei zile de concurs. Obosit, dar cu zambetul pe buze ca intotdeauna, Romeo:
"Am fost felicitati de sportivi, parinti, antrenori si instructori, de arbitri, dar si de cei care au venit ca spectatori fara sa cunoasca mare lucru despre aces sport. Am primit si observatii, critici, care nu fac altceva decat ne ajute sa vedem ce altceva sa avem in vedere la urmatoarele editii. Insa per total, lumea s-a aratat foarte multumita si placut impresionata de organizare, de felul in care a fost aranjata sala, de atmosfera din sala, de premiile sportivilor si de spectacolul oferit de dansatori.

"A fost greu si obositor, dar sunt multumita de ceea ce a iesit. Ne-am dat silinta sa iasa cat mai bine. Mai ales Romeo, care vrea mereu sa multumeasca pe toata lumea. 
Mi-as fi dorit tare mult sa vina mai multi dansatori, ca atmosfera sa fie mai intensa si concurenta mai mare. Insa le multumim celor care s-au prezentat. Atatia cati au fost au facut un spectacol frumos."

Sa nu uitam ca in spatele unui eveniment de o asemenea amploare se afla o echipa intreaga. Clubul Sportiv Adamas doreste ca pe aceasta cale sa multumeasca din nou:
> partenerilor: Primaria Municipiului Bacau, Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Bacau, Clubului Hobby Dance Bucuresti
> partenerilor media: Trustul de Presa Desteptarea, Total Sport Tv
> sponsorilor: Infinity Trophy, General Catering, Allegro Pizza, Daisy Sara, Cristi Manolache, Vila Royal, Alfaparf, Top Travel, Grafit Invest, Hotel Decebal, Microenerg Security

Si nu in ultimul rand, multumiri parintilori si sportivilor din clubul nostru, care au muncit alaturi de noi cele trei zile pentru a duce la bun sfarsit o competitie nationala de dans sportiv.

Cupa Adamas se bucura de un site oficial: cupaadamas.com, unde se gasesc toate detaliile despre competitie. S-au publicat pe site rezultatele tuturor categoriilor oficiale si neoficiale. De asemeneam, se va publica si o galerie cu poze din timpul competitiei.
Tot pe cupaadamas.com se vor anunta si urmatoarele editii ale cupei.

Multumim tutror pentru participare si pentru implicare.
Va asteptam cu drag si la urmatoarele editii.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Rețineți: Numai membrii acestui blog pot posta comentarii.